AUstrálsky ovčiak - AKý vlastne je? 

 

Popularita austrálskeho ovčiaka v Európe stúpa závratnou rýchlosťou. A nie je sa čomu čudovať. Je to stredný kompaktný chlpatý pes s často veľmi originálnym sfarbením srsti i očí- to si väčšina laikov všimne ako prvé. Vzhľad plemena by však nemal byť jediným či dokonca hlavným atribútom výberu psa. 

  

Austrálsky ovčiak je veselý, stále sa usmievajúci tvor plný energie. Pokiaľ má primeranú možnosť vybitia svojej mentálnej i fyzickej energie, je prispôsobivý a rád si i so svojím pánom poleňoší. Potrebuje k svojmu spokojnému životu denný tesný kontakt so „svojimi ľuďmi“ a dostatok fyzickej a psychickej práce, ktorá im prináša uspokojenie. Určite nie je vhodný len ako strážca niekde na záhrade, kde kontakt s človekom prebehne raz denne na 15 minút. Austrálsky ovčiak je výborný a prirodzený strážca, ktorý veľmi dobre pozná hranice pozemku, ktorý je mu zverený. Pokiaľ nie je majiteľ na blízku, cudziu osobu na pozemok nepustí, ale keď sa pán objaví a australák vidí, že je návšteva „ v poriadku“, väčšinou ju nadšene privíta.

 

Austrálsky ovčiak je teda pes zaujímavého vzhľadu, strednej veľkosti, veselý, vyrovnaný, milujúci rodinu, dobrý strážca, starostlivosť i výchova bývajú ľahké - je teda vhodný do každej rodiny? Rozhodne NIE! Australák bol  a stále je pracovným plemenom. Potrebuje v dostatočnej miere zamestnať nie len svoje svaly, ale aj mozog. Pokiaľ mu poskytnete vhodné zamestnanie, môže byť skvelým rodinným spoločníkom. Pokiaľ sa však bude u vás dlhé hodiny, dny a týždne nudiť, bude nešťastný a vy tiež. Nudiaci sa australák dokáže totiž vymyslieť neuveriteľne veci pre svoje pobavenie.... Pokiaľ však uspokojíte jeho pracovné potreby, bude po dobu vašej neprítomnosti v kľude odpočívať.

  

Dnes je spústa možností, ako zmysluplne aktívneho psa zabaviť. A dôležité je jediné – aby to vás i psa bavilo. Najhodnotnejší čas, ktorý so psom strávite, je ten, kedy je pes spokojný a nadšený zo spoločných činností s vami a je mu celkom jedno, či sa prezentujete na závodoch, skúškach, alebo sa len tak naháňate na lúke. Jak už pôvod tohto plemena napovedá, je australák veľmi vhodným spoločníkom ku koňom. Môžete sa venovať aj paseniu. Väčšinou sa nevyrovná najlepším ovčiakom – border kolii, ale svojich predkov nezaprie a pasenie ich veľmi baví. Väčšinou sú skvelými a vášnivými aportérmi, naviac radi robia páničkovi radosť a teší ich spolupracovať s ním. Predstaviteľov tohto plemena môžete vidieť pri agility, dogfrisbee, flyballu, dogdancingu, obedience, záchranárskom a klasickom výcviku. Je i veľmi vhodným psom pre využitie v canisterapii. Tento výpis možností ako zabaviť psa vás nemá vydesiť. Sú to len možnosti, ktoré človek môže a nemusí využiť. Dôležité je sa psíkovi venovať, tráviť s ním čas pre spokojnosť vás oboch, pretože austrálsky ovčiak vždy bol a je skvelým a neúnavným pracovným psom. A byť i aktívnym rodinným spoločníkom, to je podľa môjho názoru hlavné poslanie austrálskeho ovčiaka! 

                     

A malé varovanie na záver – kto si austrálskeho ovčiaka zaobstará, u jedného nezostane....

 

Autor: Ivana Šarochová, chovateľská stanica Svěží vítr

www.svezivitr.cz

 

Vyhľadávanie

© 2010 Všetky práva vyhradené.